URMĂREȘTE-NE PE: facebook twitter google+ youtube
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Simona Halep o spulberă pe Serena Williams 6-0, 6-2 în Singapore

publicat la 22/10/2014
Simona Halep

Simona Halep a înregistrat cea mai bună performanță din cariera ei și a învins-o fără drept de apel pe Serena Williams, locul 1 WTA la Turneul Campioanelor desfășurat la Singapore.

Jucătoarea noastră a avut nevoie de aproximativ o oră pentru a produce unul din cele mai senzaționale rezultate din ultimii ani. Serena Williams nu a mai suferit un asemenea eșec usturător din 1998 încoace când a pierdut 1-6, 1-6 cu Jonette Kruger. Aceasta este prima victorie a Simonei contra lui Williams, reușind până acum să câștige doar un set în cele trei meciuri cu numărul unu mondial.

Serena Williams era favorita certă la William Hill cu cote de 1.2 pe când Simona avea cote de 4.5.

Americanca a început slab partida, făcând duble greșeli și erori neforțate în lanț. Simona a evoluat cu consistența care a propulsat-o în topul tenisului feminin și și-a adjudecat un incredibil prim set 6-0. Williams și-a ridicat nivelul performanței în al doilea set, încercând s-o intimideze pe româncă, dar Simona și-a păstrat calmul și a produs lovituri senzaționale în momentele cheie.

Cu această victorie superbă, Halep a devenit liderul Grupei Roșii și este practic cu un picior în semi-finale. Compatrioata noastră a învins-o pe canadiana Eugenie Bouchard 6-2 6-3 în primul ei meci din Singapore, urmând să o întâlnească pe sârboaica Ana Ivanovic în meciul final din faza grupelor.

“A fost cel mai mare meci din viaţa mea. Sînt foarte, foarte fericită. Nu pot să mă exprim. A fost visul meu să înving una dintre surorile Williams. Vreau doar să mă bucur de acest moment. Nu puteam să câştig fără aceşti fani extraordinari şi fără ajutorul românilor.

Trebuie să uit repede acest meci şi să-mi văd mai departe de turneu. Ştiu că Serena n-a avut cea mai bună zi, dar eu m-am preocupat doar de jocul meu. Am fost agresivă şi am returnat bine”, a declarat Simona Halep după victoria în faţa Serenei.

La rândul ei, Williams a remarcat prestația extraordinară a româncei:

“Creditul îi aparţine în totalitate Simonei şi nivelului înalt la care a evoluat. Eu am avut o prestaţie jenantă. Abia aştept să mai joc cu ea să-mi iau revanşa! Cred că ea a jucat foarte bine. Personal, n-am mai văzut-o niciodată jucînd aşa. Evident că nu avea nimic de pierdut şi a dat tot ce are mai bun în fiecare lovitură. A jucat foarte, foarte bine.”

OnlinePoker.ro o felicită pe Simona cu această victorie extrem de importantă și-i dorește mult succes în meciurile următoare.