URMĂREȘTE-NE PE: facebook twitter google+ youtube
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Biruitorul eventului #36 WSOP este Steven Wolanski

publicat la 02/07/2014
Steven Wolansky

La al 36-lea event WSOP 2014 $1,500 No-Limit 2-7 Draw Lowball, 241 de jucători și-au încercat norocul, însă doar șase dintre ei au rămasla masa finală din ziua a treia, concurând pentru suma de 89.483$ și o brățară de aur marca WSOP, ambele premii atribuite câștigătorului serii. După 77 mâini jucate, cinci jucători au fost trimiși acasă, iar când lucrurile au devenit clare, s-a adeverit că Steven Wolanski este singurul „supraviețuitor”.

Wolanski era cât pe ce să pună mâna pe o brățară WSOP încă din anul trecut, atunci când s-a clasat pe a doua poziție în Eventul #8: $2,500 Eight-Game Mix WSOP 2013. El și-a luat revanșa în ediția de WSOP a acestui an, ocupând onorabila prima poziție din clasament, deopotrivă însușindu-și binemeritata brățară de aur. Nu i-a fost ușor, în ciuda faptului că a început jocul deținând întâietatea la numărul de jetoane. Wolanski a avut parte de o situație destul de riscantă la cea de-a patra mână. Din fericire, el a avut posibilitatea de a dubla prin intermediul lui Samuel Touil, jucător exclus din competiție două mâini mai târziu de către Joseph Cheong.

Mâna a 19-a i-a purtat ghinion lui Orjan Skommo care a plecat pe locul cinci, iar 22 mâini mai târziu, Christopher Mecklin a urmat același traseu decepționant, ocupând poziția cu numărul patru. Ambii au cumpărat bilet înapoi spre casă, fiind eliminați de Cheong. La acel moment al jocului, jucătorii au beneficiat de o mică pauză. Imediat la revenirea în joc, fotbalistul german Max Kruse a avut parte de o mână nu tocmai favorabilă, iată de ce a ieșit din joc situându-se pe a treia poziție în clasament.

Atacantul de 26 de ani și al doilea cel mai bun marcator al Borussiei Mönchengladbach din Bundesliga, de fapt trebuia să figureze în lotul Germaniei unde avea posibilitatea să-și adjudece țării sale cel de-al patrulea titlu de campioni mondiali, de această dată, în Brazilia. Însă, în mod surprinzător, el a descoperit că nu a fost trecut în listă. Acest incident l-a motivat să joace la WSOP 2014, învățând principiile jocului din mers de la prietenul său George Danzer. Iar acest mic instructaj avea loc în timp ce viziona meciul dintre Germania și Portugalia.

Cheong a fost responsabil de toate cele patru eliminări care au dus inevitabil la un heads-up promițător, pe care l-a început cu un ușor avantajla numărul de jetoane. Confruntarea a început lejer, dar în curând cei doi au început să joace la poturi mult mai mari. Acesta și a fost momentul de cotitură favorabil pentru Wolanski. Fapt curios este că el a câștigat unsprezece mâini consecutive care au dus la desemnarea lui de campion suprem în cadrul turneului.